mavi bilişim destek mavi bilişim e-bülten
1 / 6
Hep Destek... Tam Destek... Üstelik 7/24

Mavi Bilişim ve Danışmanlık

2 / 6
Sektörün açık ara Tercihi...

Mavi YGMS

3 / 6
Özetbeyan hiç bu kadar ekonomik, kolay olmamıştı.
7/24 her yerden erişim....
Üstelik Lojistik yazılımınıza entegre imkanıyla...

Mavi Özet Beyan

4 / 6
Kullanmı Kolay, Her yerden 7/24 erişim;
Beyananme Tescil, E-Birlik ve MEDOS Onay modülleriyle...

Mavi Detaylı Beyan

5 / 6
Her yerden, 7/24 erişim;
İster Kendi Teminatınızı, ister TOBBUND/SGS'yi kullan
Üstelik İzinli Gönderici İşlemleri dahil..

Mavi NCTS

6 / 6
İhtiyaçlarınıza göre Ölçeklenebilir Modüler yapısı,
Mevzuat Entegrasyonu,
Gelişmiş Raporlama ve Güvenlik özellikleriyle
İşini büyütmek isteyenlerin tercihi

Mavi Gümrük Kurumsal


Ürünler
Gümrük
YGMS
NCTS
Özet Beyan
Detaylı Beyan
Mevzuat
Neden Mavi
Gümrük
YGMS
NCTS
Özet Beyan
Detaylı Beyan
Mevzuat
Hizmetlerimiz
Gümrük
YGMS
NCTS
Özet Beyan
Detaylı Beyan
Mevzuat
özet beyan, gümrük, gümrük özetbeyan, özet beyan programı, detaylı beyan, gümrük detaylı beyan, mevzuat, gümrük mevzuat, gümrük dış ticaret mevzuat, gümrük dış ticaret mevzuatı, ygm, ygms, yetkilendirilmiş gümrük müşaviri, yetkilendirilmiş gümrük müşavirligi programı, tcgb, yetkili gümrük müşaviri, tarife araştırma programı, beyanname, rejim, gtip, müşavir, gümrük müşaviri, antrepo, tarife, dış ticaret mevzuatı,bilge, mavi bilişim, mavi gümrük yazılımı, gümrük yazılımı, gümrük müşavirligi, yetkilendirilmiş gümrük müşavirligi sistemi, sistemi, yetkilendirilmiş gümrük müşavirligi sistemi, 2010 DTS Tebliği, yetkilendirilmiş gümrük mÜşavirliği programı, tarık yiğitdoğan, point bilgiişlem, point bilgi işlem
        Mavi Mevzuat
mavi mevzuat

      Mavi Mevzuat, Gümrük ve Dış Ticaret mevzuatının en ince detaylarına kadar belirli bir sistematik dahilinde hazırladığı bir yazılımdır. Piyasada ki benzer ürünlerden temel farkı, akılcı hazırlanmış işlevselliği ile net sonuçlardan detaya ve ilgili mevzuat bağlantılarına ulaşma imkanı sağlamasıdır.

   Mavi Mevzuat’ın temel özelliklerinden bir diğeri de, Gümrük Uygulamalarında torba bilgi yerine, girilen GTIP, Rejim, Menşe, Gümrük İdaresi gibi parametrelere bağlı kullanıcıyı uyaran, bilgi veren bir mimaride olmasıdır. Bu sayede, farklı kullanıcıların profilleri göz önüne alınarak, kullanımı basit ve zengin içerikler sunulmaktadır.

   Bu nitelikle birlikte kullanıcıların yaptıkları sorgulama parametrelerine bağlı olarak, sorumlu olmadıkları tarife mesajlarının Kapsam Dışı Mevzuat bölümünde, sorumlu olacakları mesaj ve uyarıların da ekranlarında olması sağlanmaktadır.

   örneğin sorgulanan bir GTİP için İhtisas Gümrüğü uygulaması söz konusu olduğunda, kullanıcı GTİP sorgulamasını yaparken beraberinde gümrük bilgisini de belirtmiş ve bu gümrük yetkili bir gümrük ise, kullanıcının karşısına ihtisas gümrüğü uygulaması olduğu yönündeki mesaj çıkarılmaz ve kapsam dışı mevzuat kategorisinde listelenir. Bu durumun aksine kullanıcı sorguladığı GTİP ile birlikte yetkili olmayan bir gümrük belirtirse bu durumda hem ilgili tarife mesajı ve yetkili olan gümrükler listesi kullanıcının karşısına çıkarılmakta, hem de “bu gümrükten işlem yapamazsınız” uyarı mesajıyla kullanıcının hata yapması engellenmektedir.

   Yukarıdaki bilgilere ek olarak; Mavi Mevzuat uygulamasının niteliklerini ve size sağlayacağı faydaları aşağıda başlıklar halinde ifade etmeye çalışacağız:

   Günlük Mevzuat takibi / Günübirlik internetten güncelleme; Gümrük ve Dış Ticaret Mevzuatındaki tüm değişiklikler günlük olarak takip edilmekte ve Mavi Mevzuat – Mavi Gümrük çözüm ailesinin tüm üyelerinin sistemine anında uyarlanarak, iş ortaklarına internetten günübirlik güncelleme imkanı yaratılmaktadır. Ayrıca güncellemelerin alınması ve sisteme aktarılması için kullanıcı müdahalesine ihtiyaç duyulmamaktadır. Servislerimiz internet bağlantısı olduğu müddetçe otomatik olarak güncellemeleri çekerek programa uyarlamaktadır.

   Tek Ekranda GTIP – Rejim – Kısıt ve Vergilerin karşılaştırılmalı takibi Gümrük Bilge Sistemi ile uyumlu tarife sorgulama ve araştırma; GTİP Risk Analizi ekranımız aracılığı ile tamamını veya bir kısmını belirteceğiniz tarife pozisyonunu rejime bağlı olarak sorguladığınızda tek ekranda tarifelere ait tüm bilgilere erişebilirsiniz. Tarife tanımı, Bağlayıcı Tarife Bilgisi, İzah name Notu, Sınıflandırma Kararı, Vergiler ve bu bilgilere ek olarak Kısıtlar/Tarife Mesajları tek ekranda aynı anda görüntülenebildiği için doğru tarifeyi tespit etmek adına farklı pencerelerde dolaşmak zorunda kalmadan büyük kolaylık elde etmiş olacaksınız.

   Rejim – Menşei –Gümrük v.b. parametrelere bağlı GTIP 12’li bazda sorgulama ve net sonuç; GTİP tespiti yaptıktan sonra GTİP’e ek olarak rejim, menşe, gümrük, muafiyet, anlaşma kodu / dolaşım belgesi gibi ek bilgileri de girerek bu bilgiler ışığında gümrükçe istenecek belgeleri ve uygulanacak vergi / kısıtları net bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Bu uygulama ile özellikle karmaşık ve detaylı tarife mesajları içeren tarife pozisyonlarında, hiç zorlanmadan ve bilgi yoğunluğu içerisinde boğulmadan kriterlerinize uygun net bilgiye ulaşabileceksiniz.

   Firma-Menşei-GTIP v.b. parametrelere göre kullanıcının kişiselleştirilebileceği özel mesaj sistemi; birçok faydayı beraberinde getiren ve hataların tekrar edilmesinin önüne geçen bu sistem sayesinde Mavi Mevzuat uygulamasına tanımlayacağınız kişisel mesajlarla hem kendinizi hem de çalışanlarınızı tarife sorgulamaları sırasında yönlendirebilirsiniz. Tanımlama yaparken iki haneden 12 haneye kadar fasıl veya GTIP girebilirsiniz. örneğin 87 faslında işlem gören tarifeler sorgulandığında sizin belirleyeceğiniz bir mesajın çıkmasını sağlayabilmekle birlikte, dilerseniz bu mesajın sadece sizin belirteceğiniz gümrük ile sorgulandığında çıkmasını da sağlayabilirsiniz.

   Kişisel Mevzuat Klasörü Oluşturma; sık sık ihtiyaç duyduğunuz mevzuat yazılarını Kişisel mevzuat klasörüne ekleyerek aynı yazıya yeniden ihtiyaç duyduğunuzda aramak zorunda kalmadan kolayca erişebilirsiniz. Kişisel mevzuat klasöründe kısıtlama olmadığı gibi erişim de ana sayfadan kolaylıkla sağlanabilmektedir.

   Gelişmiş ajanda sistemi; notlarınızı, randevularınızı, görüşmelerinizi ve hatırlatılmasına ihtiyaç duyduğunuz tüm etkinliklerinizi Mavi Mevzuat içerisinde bulunan Ajanda modülü ile kayıt altına alabilir ve zamanı geldiğinde Mavi Mevzuat ana sayfasında uyarı mesajı çıkmasını sağlayabilirsiniz.

   Alfabetik Eşya Fihristi–İzahname–AVI – Sınıflandırma Kararları – BTB – Türkçe/ İngilizce Tarife Cetveli gibi Kaynaklardan tek ekranda tarife tespiti yapmanıza olanak tanınmıştır. Tarife pozisyonunu tespit etmek istediğiniz eşyayı tanımlayan bir veya birden fazla kelime veya sözcük girerek istediğiniz kaynakta arama imkanına sahip olacaksınız.

   Vergi Hesaplama (Akaryakıt – İçki- Tütün – Saat – Anti Damping – Tarım Payı Hesabı); henüz ithalat işlemi gerçekleşmeden, ithalatı gerçekleştirilecek tarife pozisyonu ve buna bağlı değerleri (kilogram, miktar, menşe vs.) girerek karşılaşacağınız vergi oranlarını önceden hesaplayabilmektesiniz.

   Doğru tarifeyi tespit edebilmek ve ortaya çıkacak maliyetleri önceden hesaplamak adına büyük önem taşıyan bu modül sayesinde, ithalatı gerçekleştirilecek eşyanın kıymeti ve yukarıda bahsedilen diğer bilgilerin girilmesi durumunda vergi tutarları karşınıza çıkacaktır. Dilerseniz elinizdeki muafiyet ve dolaşım belgesi gibi diğer parametreleri de girerek daha doğru ve net sonuca ulaşabilmektesiniz.

   Vergi hesaplamasının yanında dilerseniz tarım payı hesaplaması da yapabilirsiniz. İster tarım payı kodu girerek, isterseniz hesaplama için gerekli değerleri ayrı ayrı girerek tarım payı hesabının otomatik yapılmasını sağlayabilirsiniz.

   Hesaplama modülü aracılığı ile aynı zamanda Konteyner numarası doğrulama imkanınız da mevcuttur. Yazacağınız Konteyner numarasının geçerli olup olmadığını, geçerli değilse yazdığınız numaraya en yakın ve geçerli Konteyner numarasını görüntüleyebilirsiniz.

   Muayene Tespit ve Tahakkuk Kağıdı, Kaçak Esya Tespit Varakası düzenleyebilme; özellikle Gümrük Muayene Memurları’nın ihtiyaç duyduğu  bu formları matbu yapılarıyla birlikte, sadece gerekli bilgileri girerek otomatik hesaplamaların yapılmasını ve sonuç üretilmesini sağlayabilirsiniz.

   Faiz hesaplamaları; Gecikme Zammı, Gecikme Faizi, KKDF ve Kanuni Faiz gibi tüm faiz hesaplamalarını Mavi Mevzuat sistemi üzerinden erişerek yapabilirsiniz. Dilerseniz bu hesaplamaları Gelir İdaresi Başkanlığı’na sizi yönlendirdiğimiz kısa yolu kullanıp ilgili web sitesinde de yapabilmektesiniz.

   Telafi Edici Vergi Hesaplama; Sistemimizde gerekli parametreleri aşama aşama girerek telafi edici vergi hesaplaması yapabilirsiniz.

   Arama; Mavi Mevzuat’ın en verimli kullanabileceğiniz özelliklerinden biri de zengin arama yöntemlerini içeren arama sistematiğidir. Aradığınız bilgi ve belgeye ulaşabilmeniz için elinizde belge no, tarih, belge konusu veya belge içerisinde geçmesi olası sözcük veya sözcük grubunun belirtilmesi yeterli olacaktır. Kolay, gelişmiş, akıllı ve çoklu arama sistemiyle;

           “Mevzuat metinlerinde birden fazla kelime ile arama”,

           “Mevzuat türüne – Mevzuatın kaynağına göre arama”,

           “Mevzuat sayısına, yayım/yürürlük giriş/kalkış tarihine göre arama”,

           “Mevzuat Resmi Gazete sayı – tarih bilgisine göre arama”,

           “Mevzuat başlığına göre arama”,

           “Mevzuat kategorisine göre arama”,

   Konularına göre ayrıştırılmış zengin mevzuat kütüphanesi; Kullanıcıların ihtiyaçları ve genel uygulamalar dikkate alınarak mevzuatımız konularına göre kategorize edilmiştir. örneğin öTV ile ilgili Tebliğlere erişmek istediğinizde bu ihtiyacınızı süratle kütüphanemizden karşılayabileceksiniz. Veya Gözetim Uygulamaları ile ilgili mevzuata daha hızlı erişme imkanınız olacaktır. Ayrıca; araştırma yaptığınız konuya geldiğinde konunun mevzuatları da kendi içinde yıllara göre kategorize edilmiş ve bu yöntemle daha hızlı sonuca ulaşmanız hedeflenmiştir.

   Günlük Döviz Kurları; Merkez bankası kaynaklı döviz kurları günlük olarak sistemde yayınlanmaktadır. Ayrıca geriye dönük olarak 1997 yılına kadar döviz kurlarına erişebilir ve görüntüleyebilirsiniz.

   Karşılaştırmalı Tablolar, Tarife korelasyonları; özellikle yılbaşında yeni uygulamaya alınan tarife cetvelinin önceki yıla ait tarife cetveli bilgileriyle karşılaştırılarak değişiklik olan bölümlerin vurgulandığı, değişikliği daha hızlı ve pratik bir şekilde tespit etmenize imkan tanıyan tablolar kullanımınıza sunulmuştur.

   Geçmiş Tarihe Dönük Tarife Sorgulama; araştırma ve tespit çalışması yaptığınız bir tarife pozisyonuyla ilgili daha önceki bir tarihte ne tür tarife mesajlarının uygulandığını ve bu mesajlara bağlı belge ve vergi bilgilerini görüntüleyerek ilgili tarife pozisyonuna dönük süreçleri analiz edebilirsiniz.

   Tasarruflu Yazı Havuzu; Gümrük ve Dış Ticaret mevzuatına konu tebliğler, genelgeler ve benzeri yazı türleri dışında özellikle Tasarruflu yazılarla ilgili zengin bir belge arşivi mevcuttur. İstediğiniz kritere göre sorgulama yaparak sistemde kayıtlı tasarruflu yazılara erişebilirsiniz.

   Bağlayıcı Tarife Bilgileri; Büyük ve küçük boy resim ön izlemeleriyle, yürürlükte olma durumlarıyla birlikte görüntüleyebileceğiniz Bağlayıcı Tarife Bilgileri günlük olarak güncellenmekte ve erişiminize sunulmaktadır.

   Sözlük Erişimi; tarife tespiti sırasında aradığınız sözcüğün eş anlamlılarını veya İngilizce, Almanca, Osmanlıca gibi dillerdeki karşılıklarını bulabileceğiniz 300.000 farklı kelime desteğine sahip bir sözlük mevcuttur.

   Bağlayıcı tarife arama işlemi için eşya adını kullanabileceğiniz gibi, gümrük tarife istatistik pozisyonu girerek de bağlayıcı tarifelere erişebilir, yüksek çözünürlükte ön izleme imkanıyla birlikte ihtiyacınız olan bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

   Mavi Mevzuat ürünümüzde yukarıda açıklanan modüllere ilave olarak, okunmamış mevzuatları listeleme, AB Bağlayıcı Tarife Sistemi’ne erişim, Sağlık Mevzuatı’ndan Enerji Mevzuatı’na kadar onlarca alanda mevzuat içeriği gibi birçok konuda zengin bir içerik sunmaktayız.

   Mavi Mevzuat’ı en doğru bir şekilde kullanma ve kısa sürede kavrama konusunda size yardımcı olabilecek onlarca video erişiminize sunulmuş ve ilgili ekranlara kısa yollar yerleştirilmiştir. Bu sayede Mavi Mevzuat’ın herhangi bir bölümünde inceleme yaptığınız sırada, bulunduğunuz bölümün nasıl kullanılacağı konusunda bilgi sahibi olmak isterseniz, 7/24 bize ulaşabilmenizin yanında, bulunduğunuz sayfadaki Yardım butonunu tıklayarak ilgili görsel videoya erişebilirsiniz. Videolar, görsel olarak bilgi almak istediğiniz ekran görüntülerini içermekle birlikte, metinlerle de desteklenerek gerekli açıklamalar yapılmıştır.

        Banka Bilgilerimiz                                     Maviden Haberler

        Vakıf Katılım Bankası/ Üsküdar Şubesi
        Şube kodu:19
        Hesap no : 328542 - 1
        İban no : TR79 0021 0000 0003 2854 2000 01
        Hesap Adı : Mavi Bilişim ve Dan. Hizm. Ltd.Şti.

        Ziraat Katılım Bankası / Üsküdar Şubesi
        Şube kodu: 8
        Hesap No :1199903
        İban No :TR82 0020 9000 0119 9903 0000 01
        Hesap Adı : Mavi Bilişim ve Danışmanlık Hizmetleri Ltd.Şti.

                                                                               Çözüm Ortaklarımız
Ana Sayfa Hakkımızda Mevzuat Özet Beyan YGMS İletişim